Periodontoloji Kliniği

Periodontoloji Kliniği

Periodontoloji Kliniği

Periodontoloji Anabilim Dalı

Periodontoloji Anabilim Dalında, dişleri ve dental implantları çevreleyen ve destekleyen sert ve yumuşak dokuların, ve diş kökünü etkileyen hastalıkların teşhisi ve tedavileri yapılmakta olup, bu tür hastalıkların oluşumunun engellenmesi hedeflenmektedir. Periodontoloji uzmanlığının faaliyet alanı; ağızda dişi destekleyen ve çevreleyen tüm yapıların ve dokuların sağlığını, konforunu ve estetiğini sağlamak, fonksiyonunu sürdürmesine katkıda bulunmaktır. Periodontal tedavinin amacı; doğal dişleri, dental implantları, dişi ve dental implantları destekleyen dokuları korumak, düzeltmek, ve sağlık durumunun devamlılığını sağlamaktır.

Dişeti hastalıkları, dünya üzerinde görülme sıklığı en yüksek olan hastalıklardandır. Dişeti hastalıkları, bir veya birden fazla dişi ve aynı ağızda farklı bölgeleri etkileyebilir. Tedavi edilmediklerinde diş kaybına neden olurlar. Dişeti hastalıklarının pek çok nedeni olmasına rağmen, temel nedeni dişler üzerinde biriken plaktır. Son dönemde yapılan çalışmalarda, dişeti hastalığına bağlı olarak meydana gelen iltihapla; diyabet, koroner arter hastalıkları, erken ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğumları arasında bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Benzer şekilde, periodontal hastalıkların varlığı da, kanser tedavisi, kardiyovasküler tedavi, organ nakli gibi tedavilerin planlandığı hastalar için risk oluşturmaktadır.

Dişetlerine ilaveten daha derin dokuların da etkilediği hastalık (Periodentitis) durumlarında yapılan cerrahi işlemlerinde dişeti kaldırılır, bölge temizlenir ve kaybedilen dokuları tekrarkazanmak için biomateryallerden (kemik grefti, membran, Vb.) yararlanılır. Doku dikişler kullanılarak kapatılır.Bu hastalar 3-6 aylık kontrollerle takip edilir.

Periodontoloji kliniğinde hastalar; dişeti kanaması, soğuk-sıcak hassasiyeti, nadir olarak da ağrı şikayeti ile başvururlar. Yapılan faz I periodontal tedavi ile dişeti kanaması tamamen iyileşir. Bu sırada hastaların ağız temizliğine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Periodontoloji kliniğinde diş hassasiyeti tedavileri de uygulanmaktadır. Periodontal tedavilerde gerekli durumlarda lazer uygulamaları da yapılmaktadır.

Periodontal Tedavi; periodontal dokuların fonksiyon ve estetiğinden sorumlu olduğundan gerekli durumlarda implant uygulamarıda kliniğimizde uygulanmaktadır. 

Sigaranın periodontal hastalıklardaki kemik kaybının artışında bir risk faktörü olduğu ve periodontal tedavilere karşı doku cevabını azalttığı bilinmektedir. Günde 10 adetten fazla sigara içen hastalarda, klinik sonuçlardaki başarı oranının düştüğü bildirilmiştir. Bu durum, sigaranın damarlanma üzerindeki etkisine, savunma hücrelerinin fonksiyonunu bozmasına, kollagen sentezini etkilemesine ve iltihabi cevabı değiştirmesine bağlanmaktadır.

Polikliniğimizde;

 • Detartraj (Diş taşı temizliği)
 • Subgingival Küretaj (İleri derece diş taşı temizliği)
 • Aşırı Kole Hassasiyet Tedavisi (Diş hassasiyeti) tedavileri yapılabilmektedir.

Ameliyathanemizde;

 • Vestibuloplasti Operayonu (Dudak içi ve yanak içi yumuşak dokuların derinliğinin artırılması işlemidir.)
 • Sert Doku Grefteme (Ağız içerisinde dokunun başka bir yere nakil işlemidir.)
 • Gingivektomi (Diş etrafındaki fazla diş eti dokusunun bir kısmının alınması işlemidir.)
 • Flep Operasyonu (Diş etindeki iltahaplı dokuyu ve diş taşlarının daha etkin temizliğidir.)
 • Serbest Diş Eti Grefti (Dişeti çekilmesi ve açığa çıkan kök operayonudur.)
 • Frenektomi (Dİl, dudak, yanak bağı operayonudur.)
 • Gingivoplasti (Diş eti manikürü, dişeti çekilmesi, diş estetiği işlemidir.)
 • Bağ Dokusu Grefti (Kök yüzeyi örtülmesi işlemidir.) tedavileri yapılabilmektedir.

 


 

Hasta Kabul Sekreteri: (262) 3442222 - 5114

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors