Pedodonti Kliniği

Pedodonti Kliniği

Pedodonti Anabilim Dalı

Pedodonti Anabilim Dalı Fakültemize müracaat eden 0-12 yaş arasındaki hastaların ilk muayenelerinin yapıldığı bölümdür. Hastaların fakülteye başvurularında ilk muayenelerinin yapıldığı, gerekli radyolojik tetkiklerinin uygulanıp teşhislerinin konulduğu ve sonucunda uygun tedavi planlaması yapılarak tedavi gruplarına göre sıraya alındığı anabilim dalıdır.

Anabilim Dalında 2 öğretim üyesi ve 1 araştırma görevlisi mevcut olup, hasta bakma faaliyetleri, diş hekimliği öğrencilerinin eğitim öğretim süreciyle paralel olarak yürütülmektedir. Bölüm randevu sistemi ile çalışmakta olup, randevular internet üzerinden alınmakta travma hastaları haricinde randevusuz hasta kabulü kesinlikle bulunmamaktadır.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) 0-12 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve dişlerde oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan bilim dalıdır. Pedodonti Ana Bilim Dalının misyonlarından birincisi bebeklik döneminden başlayarak, çocuk ve adölesan döneminde kliniğe başvuran çocuklara ağız diş sağlığının önemini benimsetmek, koruyucu ve tedavi edici hizmetleri en iyi şekilde vermektir. Bu hizmetler; ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, diş fırçalama yöntemlerinin öğretilmesi ve alışkanlığının kazandırılması, topikal florür uygulamalarının yapılması, fissür örtücülerin uygulanması ve diş kaybı durumunda yer tutucu uygulamalarının yapılması olarak sayılabilir.

Süt dişleri bebekliğin yaklaşık 6. ayında çıkmaya başlar ve 2,5-3 yaşına kadar ağızda 20 adet süt dişi oluşur. Bu dönemde süt ya da yemek artıkları sebebi ile oluşabilecek çürükler, ebeveynin temiz bir bez ile dişleri silmesi, yaş grubuna uygun fırça kullanarak dişlerin fırçalanması ile yapılacak ağız bakımıyla önlenebilir. Yaklaşık 6 yaşından itibaren süt dişlerinin altından daimi dişler çenenin büyümesine paralel olarak sürmeye başlar. Bu durum 11-13 yaşlarına kadar bütün daimi dişler çenedeki yerlerini alana dek sürer. Bu dönemde ebeveyn destekli diş fırçalama ile oluşabilecek ağız ve diş sağlığı sorunları önlenebilir.

Ağız ve diş sağlığının mükemmel olması için altı ayda bir yapılacak olan diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemelidir.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors