Pedodonti Kliniği

Pedodonti Kliniği

Pedodonti Kliniği

Pedodonti Anabilim Dalı

Pedodonti Anabilim Dalı Fakültemize müracaat eden 0-12 yaş arasındaki hastaların ilk muayenelerinin yapıldığı bölümdür. Fakültemiz randevu sistemi ile çalışmakta tramva hastaları haricinde rendevusuz hasta kabulümüz yoktur. Hastaların fakülteye başvurularında ilk muayenelerinin yapıldığı, gerekli radyolojik ve laboratuvar tetkiklerinin uygulanıp teşhislerinin konulduğu ve sonucunda uygun tedavi planlaması yapılarak tedavi gruplarına göre sıraya alındığı anabilim dalıdır.

Pedodonti yada çocuk diş hekimliği 0-12 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve dişlerde oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır. Gerekli olan dental tedavileri çocuklara uygulayan çocuk diş hekimlerine ise pedodontist adı verilir. Çocukların ağız ve diş sağlığının mükemmel olması, altı ayda bir düzenli yapılan diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir. Pedodontistler, süt ve sürekli dişleri, çürük ve periodontal hastalıklar gibi başlıca ağız hastalıklardan korumak için pek çok yöntem uygulamaktadırlar. Bunlar; ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve yöntemlerinin öğretilmesi, sistemik ve topikal florür uygulamalarının yapılması, fissür örtücülerin uygulanması ve diş kaybı durumunda yer tutucu uygulamalarının yapılması olarak sayılabilir.

Süt dişleri bebekliğin yaklaşık 6. ayında çıkmaya başlar ve 2,5-3 yaşına kadar ağızda 20 adet süt dişi oluşur. Yaklaşık 6 yaşından itibaren de süt dişlerinin altından daimi dişler çenenin de büyümesine paralel olarak çıkmaya başlar. Bu 11-13 yaşlarına kadar bütün daimi dişler çenedeki yerlerini alana dek sürer.

Küçük bebeklerde süt ya da yemek artıkları, yemek sonrası verilecek su ve annenin silmesiyle yapılacak bir ağız bakımıyla ortadan kaldırılabilir. Bu pamukçuk aft gibi ağız yaralarından da korunmayı sağlayacaktır. 2,5-3 yaşlarından itibaren çocuğa diş fırçalama öğretilmeli ve özendirilmelidir. Çocuğa yavaş yavaş diş ve ağız bakımı eğitimi verilerek diş hekimine götürme olayını bir ceza değil de sağlıklı olmanın bir şartı olarak aşılamak gerekir. Ebevynler çürük ve ağız enfeksiyonları konusunda uyanık olmalı ve bu konuda bir diş hekimiyle irtibatta olmalılar.

Pedodontik uygulamaların başarısında birçok faktörün rolü vardır ancak başarının temelini hasta-hekim ilişkisi oluşturmaktadır. Kurulan iletişim sayesinde çocuğun korku ve endişesi azaltılabilir, kendini güvende hissetmesi, uyumlu olması ve rahatlaması sağlanır.

Polikliniğimizde;

  • Amalgam, İnley, Kompozit Dolgu
  • Amputasyon
  • Kanal Tedavisi
  • Gangren veye Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi
  • Fiber Splint
  • Travma Splinti
  • Detertraj
  • Yerel Flor Uygulaması
  • Yer Tutucu
  • Fissür Uygulaması tedavileri yapılabilmektedir.

Hasta Kabul Sekreteri: (262) 3442222 - 5160

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors