Peridodontoloj Anabilim Dalı

Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalında, dişleri ve dental implantları çevreleyen ve destekleyen sert ve yumuşak dokuların, ve diş kökünü etkileyen hastalıkların teşhisi ve tedavileri  yapılmakta olup, bu tür hastalıkların oluşumunun engellenmesi hedeflenmektedir (1,2). Periodontoloji uzmanlığının faaliyet alanı; ağızda dişi destekleyen ve çevreleyen  tüm yapıların ve dokuların sağlığını, konforunu ve estetiğini sağlamak, fonksiyonunu sürdürmesine katkıda bulunmaktır (3). Periodontal tedavinin amacı; doğal dişleri, dental implantları, dişi ve dental implantları destekleyen dokuları korumak, düzeltmek, ve sağlık durumunun devamlılığını sağlamaktır.

Dişeti hastalıkları, dünya üzerinde görülme sıklığı en yüksek olan hastalıklardandır. Dişeti hastalıkları, bir veya birden fazla dişi ve aynı ağızda farklı bölgeleri etkileyebilir. Tedavi edilmediklerinde diş kaybına neden olurlar. Dişeti hastalıklarının pek çok nedeni olmasına rağmen, temel nedeni dişler üzerinde biriken plaktır. Son dönemde yapılan çalışmalarda, dişeti hastalığına bağlı olarak meydana gelen iltihapla; diyabet, koroner arter hastalıkları, erken ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğumları arasında bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Benzer şekilde, periodontal hastalıkların varlığı da, kanser tedavisi, kardiyovasküler tedavi, organ nakli gibi tedavilerin planlandığı hastalar için risk oluşturmaktadır (4).

Doç. Dr. Esra GÜZELDEMİR AKÇAKANAT

Anabilim Dalı Başkanı

Kaynaklar:

  1. AAP. Guidelines for periodontal therapy. Chicago: American Academy of Periodontology, Oct, 1988.
  2. AAP. Glossary of periodontal terms, 4th edition. Chicago: American Academy of Periodontology, 2001.  
  3. AAP. Guidelines for Periodontal Therapy. American Academy of Periodontology Statement. Chicago,2010.
  4. Guidelines for the management of patients with periodontal diseases. Academy Report. J Periodontol 2006; September: 1607 - 1611

İletişim Bilgileri:

Adres

 

 

 

: Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

  Periodontoloji Anabilim Dalı

  Paşadağ Mahallesi. Akçakesme Sok. No: 5

   41190 Başiskele / KOCAELİ

Telefon           : 0 (262) 344 22 22 - 5141
Faks : 0 (262) 344 21 09
e-posta : koudishek@gmail.com