Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı, ağız diş ve çene bölgesindeki hastalıkların tanısının ve yapılacak tedavilerinin, klinik ve radyografik olarak belirlendiği diş hekimliğinin Anabilim Dalıdır. Anabilim Dalımızın iki kliniği vardır. Oral Diagnoz Kliniğinde hastaların Fakülteye başvurduklarında ilk klinik muayenesi yapılmakta, Radyoloji Kliniğinde ise radyografik incelemeleri gerçekleştirilmektedir Diagnoz, hastanın subjektif şikayeti ile hekimin elde ettiği objektif bulguları temel alarak tanı koyma sanatıdır.

Oral Diagnoz ile genel olarak hastanın sistemik ve dental özgeçmişi, şikayetleri ile ağız içi ve ağız dışı klinik muayene verilerinin değerlendirilmesi anlatılmaktadır. Oral Radyoloji ile de ağız, diş ve çene bölgesinden alınan radyograflarla patolojik değişikliklerin veya anomalilerin saptanması amaçlanmıştır. Radyoloji kliniğimizde 2 adet dental röntgen cihazı. 1 adet dijital panoramik/sefalometrik görüntüleme cihazı ile dijital olarak radyografik çekimler yapılarak hastalara hizmet verilmektedir. Oral ve maksillofasiyal bölge hastalıklarının klinik ve radyolojik incelemeleri, teşhisleri ve tedavi planlamarı Anabilim Dalımızda yapılmaktadır. İlgi alanımız dahlindeki hastalıkların modern tekniklerin de kullanımı ile erken tanısı yapılarak, bireylerin oral ve maksillofasiyal sağlığının en iyi seviyede korunması mümkün kılınmaktadır

Bu amaçla akademik çalışmalarımız, mezuniyet öncesi ve sonrası eğitim ve öğretim programları ile bir bütünlük içinde teorik, klinik, seminer ve pratik uygulamalar şeklinde sürdürülerek geleceğin bilim insanlarının yetiştirilmesi de genç Fakülte olarak en önemli hedeflerimiz arasındadır.

Yrd. Doç. Dr. Alper SİNANOĞLU

Anabilim Dalı Başkanı

İletişim Bilgileri:

Adres

 

 

 

: Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

  Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı

  Paşadağ Mahallesi. Akçakesme Sok. No: 5

   41190 Başiskele / KOCAELİ

Telefon          : 0 (262) 344 22 22 - 5053
Faks: 0 (262) 344 21 09
e-posta: koudishek@gmail.com